Baner Baner

Autor zdjęcia: IG:@snoopdogg//Los Angeles Times

/
9 lutego 2022
/
Zagranica

Historia zatoczyła koło – Snoop Dogg zakupił legendarne Death Row Records!

Snoop Dogg kupił legendarną wytwórnię Death Row Records

Dr. Dre, Tupac Shakur czy Snoop Dogg – właśnie takie tuzy wydawały kiedyś swoje albumy w Death Row Records. Można by rzec, że historia zatoczyła koło. 12 lutego premierę będzie miał najnowszy album Snoopa pt: „Back On Death Row”, którego nazwa jest nie przypadkowa, ponieważ dowiedzieliśmy się, że Snoop Dogg zakupił legendarną wytwórnię!

Jestem podekscytowany i wdzięczny za możliwość nabycia ikonicznej i znaczącej kulturowo marki Death Row Records, która ma ogromną niewykorzystaną wartość w przyszłości. To wspaniałe uczucie mieć na własność wytwórnię, której byłem częścią na początku mojej kariery i jako jeden z członków założycieli. Jest to dla mnie niezwykle znaczący moment. Chciałbym osobiście podziękować zespołom w Blackstone, MNRK, a w szczególności Davidowi Kestnbaumowi, który współpracował ze mną przez kilka miesięcy, aby ten ekscytujący powrót do domu stał się rzeczywistością. Nie mogę się doczekać budowania kolejnego rozdziału Death Row Records.

Historia całego Death Row Records jest ogólnie bardzo ciekawa i zachęcam do poczytania sobie różnych artykułów na jej temat. Tutaj przy pomocy Wikipedii, dam wam taki zalążek tego.

Death Row Records – amerykańska wytwórnia płytowa założona w 1991 przez Suge Knighta i Dr. Dre. Była to część firmy Jimmy Iovine’a Interscope Records.

W Death Row ukazały się m.in. płyty The Chronic Dr. Dre we współpracy ze Snoop DoggiemTha Dogg PoundWarren GNate Dogg, utrzymana w stylu G Funk oraz autorska Doggystyle Snoop Dogga, wyprodukowana w pełni przez Dr. Dre’a. Potem wydany został album Dogg Food grupy Tha Dogg Pound, na którym udzielili się m.in. Snoop Dogg, Dr. Dre, Nate Dogg, Tray Deee, i który mimo wielu kontrowersji odniósł wielki sukces. Suge Knight płacąc kaucję za przebywającego w więzieniu 2Paca nakłonił go do nagrywania dla tej wytwórni. Pierwszą płytą Tupaca jaka ukazała się pod szyldem Death Row Records był pierwszy hip-hopowy dwupłytowy album All Eyez on Me, na którym wystąpili między innymi Dr. Dre, Snoop Dogg, Nate Dogg, Tha Dogg Pound, Method ManRedman i Outlawz. Płyta ta była uważana przez wielu za najlepsze dzieło hip-hopowe w historii rapu. Pokryła się dziesięciokrotną platyną. Dr. Dre postanowił opuścić wytwórnię, ponieważ dowiedział się, że jest okradany ze swoich pieniędzy. Następnym albumem był Doggfather Snoop Dogga, wydany na cześć zamordowanego 2Paca. Album ten sprzedał się słabo, ponieważ wszyscy byli wstrząśnięci śmiercią Shakura. Po tym albumie wytwórnia zaczęła powoli podupadać.

Najlepsze czasy dla wytwórni przypadały na okres do 1996 r. kiedy to Snoop Dogg rymował razem z Shakurem, a producentem był Dr. Dre.

W 2007 Suge Knight ogłosił likwidację wytwórni. W lipcu 2008 roku została sprzedana przez Suge Knighta z powodu bankructwa. Cena za jaką wytwórnia została sprzedana na aukcji to ponad 24 miliony dolarów. Nowym właścicielem została Lara Lavi. Wytwórnia stała się częścią WIDEawake Entertaiment. W wywiadzie Lavi potwierdziła, że zamierza wydać album Tupaca Shakura z reszty jego niewydanych utworów w przyszłości.

Dla wytwórni nagrywali między innymi Dr. DreSnoop DoggTupac ShakurNate DoggWarren GThe Lady of RageMichel’leDanny BoyTha Dogg PoundThe D.O.C.SoopaflyMC Hammer czy Vanilla Ice.

Baner Baner
Podobne wpisy
Popularne