Baner Baner
/
9 czerwca 2020
/
Zagranica

6ix9ine – początek ery kapusiów?

Kilka tygodni temu mogliśmy obserwować jeden z największych powrotów tego roku. Chodzi oczywiście o tęczowego rapera ze Stanów Zjednoczonych 6ix9ine’a. Co stoi za tym, że mimo wielu przestępstw, odsiadki w więzieniu, robi większą karierę niż nie jeden raper? Czy jest w nim coś wyjątkowego?

Kariera Hernandeza rozpoczęła się na dobre już w 2017 roku. Czym wyróżniał się wśród kolegów z branży? Tęczowymi włosami, które stały się jego znakiem rozpoznawczym, równie tęczowe grillz oraz wytatuowane na ciele liczby 69. Dodatkowo wyróżniał się agresywnym stylem rapowania. Po roku 2017 machina sławy Tekashi’ego rozpędziła się na dobre.

Kolejne, co raz to wyższe, miejsca na Billboard Hot 100. Platynowe certyfikaty przyznane przez Recording Industry Association of America (RIAA), czyli zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki. Album Day69, wydany w 2018 roku, znalazł się na czwartym miejscu Billboard 200.

Jednak jeszcze przed tymi wydarzeniami raper miał konflikt z prawem i to nie byle jaki. W 2015 roku przyznał się do odbycia stosunku seksualnego z nieletnią dziewczyną. Wtedy został oskarżony o trzy przestępstwa. Te sytuacje miały miejsce dwa lata przed rozkwitem jego kariery. Mimo głośnych akcji #metoo, byciem przestępcą seksualnym, nadal robi niesamowite wyświetlenia oraz jest jednym najbardziej rozpoznawalnych raperów. Jednak przecież to nie wszystkie przewinienia Hernadeza. Pod koniec 2018 roku został on oskarżony o przestępstwa federalne, które popełnił wraz z gangiem. Były to m.in wymuszanie haraczy, handel narkotykami czy napady z bronią palną. Groziło mu minimum 25 lat pozbawienia wolności.

Jednak dzięki współpracy z federalnym oraz wsypaniu wielu swoich współpracowników, został ostatecznie skazany na 2 lata więzienia. Z powodu pandemii opuścił on więzienie i przez 4 miesiące obowiązuje go areszt domowy. W tym momencie dochodzimy do sedna sprawy.

Przypomnę, że w czasie kiedy odbywał on swój wyrok, koledzy z branży bardzo głośno komentowali jego wsypywanie współpracowników. Grożono mu śmiercią kiedy wyjdzie z więzienia. Jednak już tutaj pojawia się pewien haczyk. Kiedy Hernandez był jeszcze w więzieniu, podpisał on kontrakt na 10 milionów dolarów oraz dwa albumy. Już wtedy wielkie wytwórnie widziały w nim żyłę złota. Mimo tego, że w przeszłości był przestępcą seksualnym oraz zwykłym kapusiem ludzie, którzy widzą w nim pieniądze nie pozwolą, aby spadł mu chociaż jeden kolorowy włos z głowy. 

Już po wyjściu z więzienia Tekashi mocno działał w social mediach. Jednak nie musiał nawet o sobie przypominać fanom. Oni po prostu czekali, na kolejne kontrowersje z nim związane. Prosty przykład. Pierwszy teledysk po wyjściu z więzienia GOOBA ma już ponad 310 milionów wyświetleń, a w zaledwie jeden dzień po premierze było to ponad 168 milionów wyświetleń. Robi wrażenie? To nie wszystko! Pobił on również rekord widzów na Instagramowym Live. Na profilu rapera zebrało się ponad 2 miliony osób!

Mimo wszelkich swoich przestępstw oraz gróźb kolegów z branży, Tekashi stoi cały czas na tym samym wysokim miejscu, jak przed pójściem do więzienia. Pojawiają się kolejne kontrowersje związane z Hernandezem. W ostatnich dniach miał wypuścić kolejny nowy numer, prawdopodobnie z Nicki Minaj, jednak termin jest cały czas przesuwany. Dodatkowo miał ujawnić przeszłość Snoop Dog’a. Jak widać raper nadal bryluje w hip-hopowej branży i mimo wcześniejszych przestępstw oraz wielkich kontrowersji ma rzeszę stałych fanów. Warto też wspomnieć słowa Kaz Bałagane, który już w październiku 2019 mówił tak:

Nic mu się nie stanie. Będzie to początek nowego snitch-wave-u, gdzie współcześni artyści dają pozwolenie donosicielom, kapusiom itp. Już wkrótce będzie to normalne i powszechne. (…) Wspomnicie moje słowa.

Tekashi69 jest idealnym przykładem na to, że możesz zajść za skórę wielu ludziom i być zwykłym „szczurem” – kapusiem. I tak będziesz trzepał pieniądze na ludziach, którzy kochają kontrowersje i tęczowowłosego rapera. Wysoko postawieni ludzie, w tym wytwórnie, będą po prostu zacierać ręce na widok pieniędzy płynących od fanów Hernandeza. Natomiast ludzie z zapartym tchem będą śledzić kolejne szalone akcje rapera. Hip-hop charakteryzował się braku poparcia dla kapusi, którzy wsypują swoich kolegów. Tutaj widać niesamowity ewenement w postaci 6ix9ine’aCzy zniżyliśmy się aż tyle by proposować kapusi i przestępców by tylko zyskać pieniądze?

Czy nadchodzą czasy kiedy będziemy widzieć w kapusiach po prostu pieniądze?

Baner Baner
Podobne wpisy
Popularne