Baner Baner

Autor zdjęcia: Tede/Karol Samborski/WojtekKoziara/PRO8L3M

/
30 marca 2020
/

4 kawałki, które warto użyć na MATURZE!

W końcu przyszedł ten czas kiedy redakcja HHNS pomoże Tobie Maturzysto, przygotować się do matury! Masz już dosyć Lalki, Pana Tadeusza, Dziadów? Cały czas przygotowywanie się z tych samych lektur? Czy jest jednak sposób, aby to zmienić?
Oczywiście!

Podczas egzaminu ustnego czy też pisemnego, w ostatniej części pytania jest w większości „odwołaj się do wybranego tekstu kultury”. Kiedy pojawi się to zdanie możemy odwołać się do filmu, ulubionej książki, kabaretu, spektaklu i…ulubionego kawałka rapowego! Mimo tego, w jakich czasach przychodzi Wam przygotowanie do matury nie łamcie się! Łapcie za słuchawki, włączajcie ulubioną muzykę, a my pomożemy Wam troszkę w przygotowaniach.
Specjalnie dla Was 4 kawałki, które możecie użyć na maturze!

Gedz – Gehenna – Motyw śmierci(Memento Mori)

Motyw śmierci, czyli Memento Mori mówi nam o tym, że śmierć jest nieunikniona oraz każdy „dostąpi zaszczytu”, aby ją spotkać. Bez względu na to czy jest młody, stary, gruby, czy piękny. Jest to apel o to, by nie skupiać się na rzeczach doczesnych, tylko na duchowych, pomagających godnie umrzeć i żyć po śmierci. Nie bez powodu podajemy, akurat Gedza i Gehennę jako pierwszego. W swoim najnowszym utworze, idealnie wpisuje się w motyw śmierci. Utwór ukazał się w czasie pandemii, która trwa z powodu koronawirusa. Podmiot liryczny w tym utworze od razu atakuje nas informacją o tym, że „wszyscy umrzemy”. Pokazuje on również, jak świat już od dawna pogrążył się w chaosie oraz to, jak ludzie nagle zaczęli wracać do wiary w trakcie złych czasów. Przez cały utwór zaznacza, że każdy z nas i tak w końcu umrze.

PRO8L3M – W domach z betonu – Motyw matki i Motyw bólu po stracie

Motyw ten pojawia się w wielu tekstach kultury. Postać matki jest przedstawiana bardzo różnie od kobiety kochającej dziecko, po osobę cierpiącą po np. stracie dziecka. Niezależnie od tego, jaka ona jest, zawsze ma wpływ na życie swojego dziecka i spełnia bardzo ważną rolę. W utworze W domach z betonu PRO8L3Mu podmiot liryczny to pięciolatek, który opisuje swoje życie i mamę. W jego oczach ta kobieta mimo, że była chora starała się by Oskar – nasz 5-letni podmiot liryczny – miał szczęśliwe dzieciństwo. Ukazane jest też tutaj, jak małe dziecko próbuje sobie poradzić z tym myśląc, że tato stanie się superbohaterem i pomoże mamie. Dodatkowo mamy tutaj ukazany motyw bólu po stracie. 5-letni Oskar zauważa, że już nie ma kto się z nim bawić, wszyscy dorośli są zajęci swoimi sprawami. Jako dziecko próbował ukryć smutek i ból po stracie mamy, jednak wszystko powracało do niego jak bumerang, kiedy zostawał sam ze sobą.

Tede – Allinka – Motyw kobiety i Motyw rodziny

Motyw kobiety jest jednym z najczęściej występujących w tekstach kultury. Związane jest to przede wszystkim z rolami, jakie pełni kobieta w życiu i w społeczeństwie: matki, żony, pracownicy, kochanki, kobiety świętej, itp. Oczywiste jest, że każda epoka inaczej postrzegała kobietę, przypisując jej inną rolę i zwracając uwagę na inne cechy charakteru czy osobowości. W tym utworze Tede porusza temat tego, jak w obecnych czasach są postrzegane kobiety, które chcą czerpać tylko przyjemności ze spotkań. Mówi też o tym, że nie chce mieć kobiety, która jest sztuczna i zależy jej na pieniądzach. Dodatkowo w Allince jest poruszany motyw rodziny i tego jak raper traktuje swoich rodziców. Ukazuje cechy, które wpoił mu tato oraz zaznacza, że rodzice są dla niego najważniejsi i po ostatni dzień będzie przy nich.

Białas – Ból dupy – Motyw Cierpienia

Motyw cierpienia to pojemne znaczeniowo pojęcie. Każdy człowiek cierpi w inny sposób, na każdego oddziaływają inne bodźce. Źródeł cierpienia jest wiele. Począwszy od najprostszego, przemocy, poprzez boleśnie przebiegającą chorobę, aż do najbardziej skomplikowanego – źródła psychicznego. Białas w utworze Ból dupy, mówi o swoim problemie z uzależnieniem. Wspomina on o tym, że mimo tego, iż się uśmiecha to życie nie jest tak kolorowe, jak się wydaje i wewnętrznie po prostu – cierpi. Zaznacza, że ta walka trwa już od dawna i nie jest to pierwsza próba wyjścia z nałogu.

To tyle! Pamiętajcie teksty waszych ulubionych raperów możecie używać, ale ważna jest argumentacja!  Powodzenia tegorocznym maturzystom! 

Baner Baner
Podobne wpisy
Popularne