Baner Baner

Autor zdjęcia: Quebaonafide, Katz.kosinski, Pezet, Popek

/
17 lutego 2020
/

Raperzy kontra telewizja

Telewizja i raperzy – jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów. Co się dzieje kiedy ktoś z środowiska hip-hopowego znajdzie się na kanapie w telewizji?

Jak wiadomo raperzy od zawsze są na bakier z władzą, jak i mediami komercyjnymi. Wchodzi to oczywiście telewizja i publikowane w niej treści, które często są tematem poruszanym w utworach. Raperzy od zawsze obnażali prawdę, co tak naprawdę pokazuje telewizja i jak po prostu ogłupia ludzi.

Warto też zauważyć, że raperzy mimo wielu częstych zaproszeń do programów śniadaniowych, bądź różnych show w większości przypadków, po prostu odmawiają. Nie chcą być kojarzeni z wszechobecną komercją, w tym świecie.

Rap od zawsze charakteryzował się indywidualnością, poruszaniu problemów w tekstach (nie problemem nie jest, to kiedy laska nie chce dać dupy, bądź brak hajsu na nowy łańcuch) oraz odwagą wypowiadanych przez siebie słów. W większości tych przypadków, nie nadaje się też do publikowania w telewizji i radiu przez swoją wulgarność. Chociaż co raz częściej, w nocnych godzinach, możemy słuchać rapu w radiu.

Pomysłem na ten felieton był wstęp Quebonafide w programie śniadaniowym DzieńDobry TVN. Zacznijmy właśnie od tego spotkania.

Quebonafide x DzieńDobry TVN

Jest to pierwsze spotkanie z dużymi mediami Que od czasu prawie dwuletniej przerwy w jego karierze. Prowadzącymi program byli Dorota Wellman oraz Marcin Prokop. Pojawienie się tam rapera wywołało ogromne poruszenie wśród fanów, którzy stworzyli już pełno memów z jego udziałem. Dziennikarze moim zdaniem, wykonali swoje zadanie w 100% skupiając się głównie na osobie rapera, jego życiu oraz tym co obecnie wokół jego osoby. Otoczki prawdziwego nerda. Całą sytuację podsumował bardzo mądrze Marcin Prokop słowami:

Poczytałem trochę komentarzy. Niektórzy piszą, że „ustawka dla kasy”, że Quebo „stracił wiarygodność”, że „udaje”. A ja myślę, że jest dokładnie odwrotnie. Że tą kreacją potwierdza swoją klasę – jako artysta.(…) To, co w tej chwili robi Quebonafide – a co kiedyś zrobił m.in. Joaquin Phoenix (film I’m still here) – jest moim zdaniem znakomitym wypełnieniem tej roli, a że robi to dla promocji płyty? No jasne! A co ma robić artysta, jak nie znajdować sposoby, żeby jego sztuka trafiła jak najszerzej? Siedzieć w piwnicy i czekać, aż ktoś go tam znajdzie…?

Żabson x Kuba Wojewódzki

Nic nowego jest w tym, że jednak raperzy odwiedzają kanapę u Kuby Wojewódzkiego, który od lat prowadzi swój autorski program. Jednym z raperów, który się u niego pojawił się jest Żabson. Raper pojawił się u dziennikarza w celu promocji płyty Trapollo. Fani artysty bardzo dobrze przyjęli to spotkanie. Jak sami pisali w komentarzach, zmieniło to ich opinię na temat rapera – ukazał się on tam w bardzo dobrym świetle.

Pezet x Kuba Wojewódzki

Kolejnym artystą, który zasiadł na kanapie dziennikarza jest Pezet. Raper kilka razy mówił o tym, że nie chce być postrzegany jako celebryta. Co często się kojarzy własnie, z występowaniem w podobnych tego typu produkcjach. Mimo jednak swoich obaw Pezet wypadł dobrze w tym odcinku. Wojewódzki mimo maniery mówienia czasem więcej niż goście, tym razem pozwolił artyście przejąć stery.

Popek x Taniec z Gwiazdami

Fani rapera, jak i osoby będące częścią środowiska hip-hopowego, bardzo zaczęli przeżywać oraz komentować udział rapera, tego rodzaju show. Jednak po zakończeniu show raper w jednych z wywiadów przyznał, że mimo tego, iż urzekła go magia telewizji, nigdy więcej by tego nie powtórzył. Dodał, że kolejny program skierował ku niemu propozycję udziału – odmówił.

Jak da się zauważyć telewizja widzi potencjał w mainstream’owych raperach. Co raz częściej sięga po nich jako swoisty materiał marketingowy dla swoich młodszych lub też starszych widzów. Również bez wątpienia raperzy korzystają na tym, mogą promować swoje albumy, jak i samych siebie. Czasem po przez takie telewizyjne odwiedziny słuchacze mogą poznać artystę z innej – może lepszej – strony.

 

Baner Baner
Podobne wpisy
Popularne