Baner Baner

Autor zdjęcia: Piotr Jasiński, IG:Quebonafide, IG:Tede, Paweł Fabjański

/
28 grudnia 2019
/

7 kawałków, które odwróciły polski rap o 180 stopni!

Rap gra jest pełna młodych kotów i starych wyjadaczy, którzy nie dają o sobie zapomnieć. Kto pojawi się w zestawieniu 7 numerów, które obróciły polski rap o 180 stopni? Sprawdzamy!

Z roku na rok na polskiej scenie rapowej pojawiają się osoby, które szturmem obejmują #1 Karty Na Czasie na YouTube, zbierają milionowe wyświetlenia i stają się coraz bardziej popularne. Z jakiego powodu? Mają siłę przebicia, tworzą wokół swojej osoby wiele kontrowersji – wyróżniają się na tle innych artystów, ryzykują wiele, brnąc w coś „nowego”, co w Polsce nie jest jeszcze na tyle znane czy popularne. Pojawia się pytanie, kto w ostatnich latach, zawładnął polską scenę i odwrócił polski rap o 180 stopni? Oto zestawienie!

7.PTP Ulice tego słuchają

Nasze zestawienie zaczynamy od numeru, który pojawił się 11 lat temu. Utwór pochodzi z pierwszego studyjnego albumu toruńskiego zespołu PTP z gościnnym udziałem…Peji! Dlaczego ten utwór pojawia się w zestawieniu? Możemy go uznać za pierwszy trap i grime w Polsce. Grime powstał w Anglii, a dokładnie w Londynie. Obecnie wielu artystów związanych w przeszłości z grime upodabnia swój styl do hip-hopu, rapując często do muzyki zbliżonej do gatunku trap. Słuchając tego kawałka, możemy zauważyć charakterystykę trapu agresywne brzmienie, zmiany tempa oraz grime – bardzo mało wulgaryzmów i brak nawiązań do seksu czy przemocy. Jest to jeden z pierwszych takich kawałków, dającym podwaliny obecnym młodym twórcom, chcącym inspirować się tym gatunkiem.

6.Tede Air Max Classic

Kolejny kawałek, który miał swoją premierę 12 lat temu. Był to kawałek promujący czwartą solową płytę Tede zatytułowaną Esende Mylffon. O Tede można mówić wiele, na polskiej scenie rapowej jest już ponad 20 lat i jedno co się nie zmienia to podejście rapera do mody streetware’owej związanej z kulturą Hip-Hop. Jako pierwszy w Polsce nagrał numer o…butach! Dokładnie o Air Max Classic, czyli modelu, który kojarzy się najczęściej z modą uliczną. Był to pierwszy kawałek w polskim rapie, który nie był o narkotykach, przemocy tylko o butach, które towarzyszą Jackowi od ponad 20 lat i nadal jest ich fanem. Odwróciło to rap, pokazując, że coś innego może być obiektem zainteresowania i można mieć dobrą nawijkę o ciuchach i butach.

5.Sokół W Aucie

Kto by nie znał popularnego numeru Sokoła, który powstał 12 lat temu. Z gościnnym udziałem Pono, Fred & Franka Kimono! Był to kawałek, którego można było posłuchać wszędzie i wybił się on poza środowisko hip-hopu. Można uznać go za pierwszy kawałek, który swoją tematyką i klimatem wbił się w „disco”. Moim zdaniem, jest to pierwszy utwór, który przetarł szlaki kolejnym raperom, którzy swoimi numerami wybili się poza środowisko rapowe i pokazując, że hip-hop można ubrać w trochę inne klimaty, w tym disco.

4.TEDE DLS

Tede, który po raz kolejny pojawia się w tym zestawieniu. Tym razem nie chodzi o wygodne buty rodem z ulic, a o kawałek, który w latach 2013-2014 był jednym z pierwszych brnących w popularny teraz trap. Mowa o utworze DLS z albumu #kurt_rolson. Słuchając tego, od razu można zauważyć typowy klimat dla trapu: zmiany tempa, wielowarstwowe zastosowanie syntezatorów. Jeden z pierwszych, na tamte lata, numerów wskazujących na trap.

3. Quebonafide Rock’n’Roller 2

Nie można było pominąć jednego z najlepszych raperów ostatnich lat, czyli Quebonafide. Pod lupę warto włożyć Rock’n’Roller 2 Quebo z Eklektyki. Bez wątpienia można go uznać za jeden z pierwszych newschool’owych projektów na polskiej scenie. Quebo – jego nawijki, tekstów oraz brzmienia, które towarzyszy nam na każdym kawałku, nie można zaszufladkować w prostym podziale. Standardowo powinien być stary i nowy rap jednak w tym momencie granice, zaczęły się zacierać tworząc coś nowego, ponadczasowego.

2. Eripe & Quebonafide Prowo

Prowo jest to kolejny numer Quebonafide, który pojawia się w zestawieniu, utworów, które odwróciły polski rap o 180 stopni. Dlaczego akurat ten kawałek? Mega szybka nawijka Que i jeden z mocniejszych numerów bragga’owych w latach 2013-2014. Braggadacio nie polega tylko na wychwalaniu rapera i jego skillów tekstowych w danym kawałku. Wiąże się natomiast z bardzo rozbudowanymi, wielopoziomowymi rymami oraz szybką nawijką, która występuje w tym numerze.

1. Taco Hemingway 6 zer

Na sam koniec tego zestawienia nie mogło zabraknąć osoby, która od lat pojawia się na ustach wielu osób. Mowa o nikim innym jak Taco Hemingway’u i utworze 6 zer. Pojawił się on znikąd – Trójkąt Warszawski – jego fani znają na pamięć i większość z nich, właśnie po tym minialbumie poznała Filipa z totalnego underu. Dlaczego właśnie ten kawałek? Flow oraz styl czy nawijka jest w wykonaniu Taco czymś, czego nie słyszeliśmy jeszcze na polskiej scenie. Jako jeden z nielicznych zaciera granice tworząc coś. co zostanie na długo i zapamiętają jego twórczość nie tylko fani rapu, ale też osoby z poza tego środowiska.

Zestawienie otworzyły kawałki, które mają już dobre kilkanaście lat, a zamykają te które jeszcze niedawno rozbrzmiewały w głośnikach milionów osób. Bez wątpienia możemy zauważyć, że polski rap na przestrzeli lat, zmienia się w zaskakująco szybkim tempie. Ukazuje nowe twarze, brzmienia, teksty oraz zaciera istniejące granice.

Baner Baner
Podobne wpisy
Popularne