Baner Baner
/
21 września 2019
/

4 kawałki, które warto użyć na MATURZE!

W końcu przyszedł ten czas kiedy redakcja HHNS pomoże Tobie Maturzysto, przygotować się do matury! Masz już dosyć Lalki, Pana Tadeusza, Dziadów? Cały czas przygotowywanie się z tych samych lektur? Czy jest jednak sposób, aby to zmienić?
Oczywiście!

Podczas egzaminu ustnego czy też pisemnego, w ostatniej części pytania jest w większości „odwołaj się do wybranego tekstu kultury”. Kiedy pojawi się to zdanie możemy odwołać się do filmu, ulubionej książki, kabaretu, spektaklu i…ulubionego kawałka rapowego!
Specjalnie dla Was pięć motywów literackich i cztery kawałki rapowe, które idealnie wpasują się do matury.

Motyw Exegi Monumentum – Nieśmiertelności dzieła

Z motywem Exegi Monumentum spotykamy się omawiając Horacego i jego Wybudowałem Pomnik. Sam motyw oznacza tyle „co stawiam sobie pomnik” – „trwalszy niż ze spiżu”. Tak właśnie zaczyna się oda Horacego o nieśmiertelności poety oraz jego poezji. Tutaj możemy użyć Zostawić coś po sobie – Palucha.

Sam tytuł nawiązuje do tego o czym będzie cały tekst, aby zostawić coś po sobie kiedy, sława, czy kariera pójdą już w niepamięć. Podmiot liryczny tekstu, to osoba obserwująca co dzieje się w środowisku, w którym przebywa – jest to oczywiście Paluch. Mówi on o tym, że zdaje sobie sprawę jaki ogromny przekaz maja jego teksty. Jest dla wielu ludzi lustrem, w którym dojrzą drugiego siebie, przez to ile on sam musiał przejść. Pokazuje również jak młodzi ludzie szanują swoje życie myśląc, że są Bogiem. Na sam koniec mówi o tym, że zdaje sobie sprawę – jego droga w pewnym momencie się zakończy i zamilknie to o czy mówił wiele lat. Podmiot liryczny chciałby, aby to o czym mówi w jego tekstach pozostało na wieczność i nowe kolejne osoby mogły się z nich uczyć życia.

Motyw nieszczęśliwej miłości

Motyw nieszczęśliwej miłości pojawia się zarania dziejów w tekstach literackich. Mowa tu o np. Lalce Prusa – nieszczęśliwej miłości Wokulskiego do Łęckiej, czy Roema i Julii Szekspira i ich miłości, która miała fatalne zakończenie. Jednak tym razem zahaczymy o inne dzieło. Jest to List Pożegnalny Filipka.

Jeden z najbardziej emocjonalnych numerów od Filipka, w których uzewnętrznia swoje uczucia. Podmiotem lirycznym jest osoba, która doświadczyła nieszczęśliwej miłości – jest nim Filipek. Adresatem jest owa kobieta, która złamała mu serce. Mówi on o tym, że kobieta doprowadziła go do takich emocji – zmieniła do niego nastawienie – co raz bardziej liczyły się dla niej pieniądze, a nie jego miłość. Nawiązuje on też do tego jaką przysięgę często dają sobie dzieci o przyjaźni na zawsze i łamią jak kobieta, która złamała mu serce. Po tym kiedy ona go zostawiła – porzucił swoje ideały i wiary w zamian za uzależnienie od smutku i wszelkich negatywnych stanów, do których go doprowadziła. Często nie dawał sobie w życiu rady jednak udawał, że wszystko jest dobrze i zmieniał się poprzez właśnie tą nieszczęśliwą miłość.

Motyw cierpienia i motyw przemijania

Te dwa motywy możemy połączyć ze sobą, ponieważ cierpienie łączy się wraz z przemijaniem. Kiedy pojawia się takie motywy do czego się odwołać? Moja propozycja to Sansara – PRO8L3M. Zacznijmy czym jest owa Sansara lub Samsara? W filozofii indyjskiej pełen cierpienia uwarunkowany świat, w którym istnieje konieczność nieustannego odradzania się.

Podmiot liryczny jest osobą cierpiącą, mówiącą o zmianach w świecie – jest to Oskar. Zaczyna od uzmysłowienia nam o tym jak jesteśmy mali i nie zdajemy sobie z tego sprawy. Potem pojawia się chwila, która przypomina nam o tym jakie życie jest kruche. Oskar zaznacza, że wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi i żadne życie nic tak naprawdę nie znaczy mając na uwadze czas, który minął i dopiero nastanie. Przypomina to wiadomość kiedy dowiedział się o śmierci swojego przyjaciela co całkowicie go przybiło. Za wszelką cenę, próbuje się uśmiechać, aby przypominać sobie te dobre chwile. Cały utwór mówi właśnie o cierpieniu, którego pragniemy się pozbyć po stracie bliskiej osoby i przemijaniu, które dopadnie każdego z nas.

Motyw kobiety

Ostatnim motywem, do którego się odwołam będzie motyw kobiety, który tak samo od zarania dziejów pojawia się w literaturze. W utworze, który przywołam kobieta jest tą, która staje się dla mężczyzny wszystkim – Bogini Quebonafide.
Podmiotem liryczny jest zakochany w swojej kobiecie mężczyzna. Powoduje ona w nim skrajne emocje, przez które myli się w najprostszych czynnościach i pobudza go. Podmiot liryczny dzięki swojej kobiecie wybrał dobrą ścieżkę i zszedł z drogi wyznaczanej przez diabła. Stała się ona dla niego Aniołem Stróżem. Ta kobieta dla niego jest osobliwym spoiwem, które zatacza się w kółko doprowadzając go do ekstazy. Jest to kobieta idealna, która bez wahania pomagała mu w gorszych momentach i wyprowadziła na dobrą drogę.

Baner Baner
Podobne wpisy
Popularne