Baner Baner
/
5 lipca 2019
/

Najsmutniejsze polskie rapowe kawałki

Zapewne każdy z was niejednokrotnie miewał gorsze chwile. Niektórzy ratują się wtedy radosnymi numerami, inni wolą słuchać numerów z którymi mogą utożsamiać swój obecny stan. Dzisiaj chcielibyśmy skupić się na tych drugich, tak więc przed wami najsmutniejsze, oczywiście według nas, kawałki w polskim rapie. Jeżeli jesteście ciekawi, zapraszamy do czytania!

Kękę – Smutek

Zaczniemy od numeru z pewnością bardzo ciężkiego dla samego artysty. „Smutek” jest swoistym rozrachunkiem z przeszłością rapera. Słuchając tego numeru dowiadujemy się m.in. o tym jak negatywny wpływ na młodego chłopaka może mieć odejście ojca od rodziny oraz alkohol. Teledysk jest idealnym dopełnieniem całego nastroju pełnego smutku, z pewnością utwór Smutek powinien znaleźć się w tym zestawieniu.

Płaczę rymami jak kiedyś Grammatik, dlatego nie widzisz mych łez
Pierwszy raz w życiu na prawdę otwarty a nie że się kryje za szkłem
Kiedyś płakałem nic nie mówiłem, dzisiaj nie umiem już płakać
Co bym nie zrobił to wraca, ten numer to moja terapia

Filipek – (nie) dokończony kawałek

Kolejny kawałek rozliczający rapera z przeszłością, Filipek odpowiada numerem na negatywne komentarze w jego stronę, wspomina trudne momenty dla jego twórczości „(…) że znowu gówno na siłę puszczam, był taki moment, nie chciałem wstać z łóżka, był taki moment, że też nie mogłem, wtedy w szpitalu, nie wiesz nic o mnie (…)”. Raper wspomina też o tym, że na okrągło musi szukać ucieczek od porażek, i że nie ma już na to siły. Kawałek smutny mimo tego, że kilkukrotnie raper wplata tam pozytywne momenty, a raczej pozytywne wyjścia z kryzysowych sytuacji

Wolno mi gadać, że jestem szczery, biznes poznałem, jak w mordę strzelił
Tak samo jak kilku tu recenzentów, co obiecałem im szukanie zębów
Zrobię im piekło, kurwa na pewno, a złego przecież, diabli nie wezmą

Małpa – Budzę się

To chyba najświeższy kawałek w tym zestawieniu, pochodzący z tegorocznej płyty BLUR kawałek „Budzę się” niewątpliwie musiał znaleźć się na tej liście. Utwór opisuje walkę rapera z chorobą, która (walka) niestety jest bardzo nierówna, a raper coraz bardziej negatywnie jest nastawiony do całej sytuacji „Budzę się, bez wiary w to, że coś się zmieni”. Osobiście wolelibyśmy, żeby kawałek nigdy nie powstał – znaczyłoby to, że ze zdrowiem Małpy wszystko w porządku, nie mniej jednak w takiej sytuacji bardzo kibicujemy, aby było jak najlepiej!

Budzę się, i przechodzą mnie dreszcze
Chyba wolałbym wiedzieć; ile jeszcze
Jestem jak jesienny liść na wietrze
Czuje, że już dawno za mną jest;
to co najlepsze

Quebonafide – Zorza

Kawałek pochodzący z płyty Egzotyka, klip nagrywany był w Islandii. Quebonafide w kawałku Zorza wspomina przemoc domową, której świadkiem był w przeszłości. Paradoksalnie raper zawsze wraca do domu, w którym często widział właśnie takie sceny, ponieważ ma do tego pewien sentyment. Quebo wspomina też to, że obecne „gwiazdy” non stop muszą walczyć o swój wizerunek i w pewnym stopniu są już od tego uzależnione. Raper żali się, że pozostaje mu coraz mniej siły na walkę – z perspektywy czasu wiemy jednak, że Quebo jeszcze 2 lata utrzymał się na szczycie i gorąco liczymy na to, że w tym roku wyda jeszcze płytę wywracającą polską rap scenę do góry nogami.

I choć dla wielu to szok i ból
I wszyscy wokół marzą o tym żeby nie wyszło
Już czułem ten mrok i chłód
I co by się nie działo zawsze musiałem wybrnąć
I nawet jak los to wróg
I nieraz nawet w najgorętszych miejscach jest zimno
Musiałem dać krok na przód
Gdy cała reszta za mną się martwi opinią

 

Pezet – Spadam

Kawałek Pezeta został wydany w 2009 roku jako część albumu „Muzyka emocjonalna„. Słuchając tego numeru poznajemy uczucia rapera w stosunku do byłej, nieudanej miłości. Pezet wspomina jak bardzo tęskni i jeszcze kocha swoją wybrankę, jednak nie mogą dalej być razem. Raper ma świadomość, że to koniec, jednak uważa, że prawdziwe zakończenie będzie dopiero wtedy, kiedy sam będzie w stanie pożegnać się i zapomnieć o swojej miłości. Kawałek udostępniony na platformie YouTube z nieoficjalnego konta dotychczas zebrał ponad 21 milionów wyświetleń, a ich liczba ciągle rośnie. Niewątpliwie jest to jeden z najsmutniejszych numerów, jeżeli chodzi o rozstania.

Nie ma cię, gdy moje życie spada w dół i
Nie ma cię, gdy wszystko łamie się na pół
Ale kocham cię, kocham, wciąż cię kocham, ku*wa
I nie znam już innych słów, to jest zbyt trudne

 

 

Baner Baner
Podobne wpisy
Popularne