Baner Baner
/
12 lipca 2019
/

5 najlepszych polskich raperek!

Zazwyczaj niewiele mówi się o kobiecych postaciach w polskim rapie, ksywki rapujących pań spychane są gdzieś na plan dalszy. Co jakiś czas pojawia się jakaś głośniejsza i szerzej komentowana postać, jednak przytłoczona zostaje większością męskich raperów. Zapominamy, że mamy naprawdę dobre dziewczyny, które jeszcze sporo mogą namieszać, lub już swoje zrobiły, zmieniając troszkę nasz pogląd na ich stanowisko w kulturze hip-hopowej. Wybraliśmy dla was dzisiaj 5 polskich raperek, które według nas zasługują na miano najwyższej „topki”.

1. Guova

Raperka, kibolka, Olka zdecydowanie musi pojawić się w tym zestawieniu! Guova naprawdę wiele zrobiła już na polskiej scenie rapowej, a stale dzieli się z nami nowościami od siebie. Raperka od swoich początków z hip-hopową muzyką zrobiła naprawdę duży progres, a jej najnowsze kawałki śmiało możemy zaliczać do grona z wyższej półki. Patrząc na to jak dobrze Olka sobie radzi, czekamy na nowe kawałki!

2. Adma

Patrząc na obecną hip-hopową scenę chyba nie ma bardziej znanej i rozpoznawalnej raperki w naszym kraju. Adma cały czas aktywnie działa na rzecz rapu, a jej kawałki pod względem wyświetleń naprawdę dobrze sobie radzą, i przebijają nawet niektórych raperów! Adma podobnie jak wcześniej wspomniana Guova cały czas wypuszcza nowości, przez co warto ją cały czas śledzić, szczególnie mówimy o męskim gronie naszych odbiorców!

3.Wdowa

Wdowę naprawdę można uznać za prekursorkę kobiecego rapu w Polsce, w końcu przygodę z rapem rozpoczęła od 2000 roku! Pierwszy album wydała jednak dopiero w 2005 pod nazwą Braggacadabra, był to jednocześnie pierwszy oficjalny krążek na polskiej hip-hopowej scenie nagrany przez kobietę. Rap Wdowy można lubić lub nie, ale nie możemy odebrać jej statusu kobiecej legendy na naszym rapowym podwórku!

4. Rena

 

Tej ksywki chyba również nie trzeba nikomu przedstawiać. Rena działa aktualnie spod wytwórni stoprocent, a na swoim koncie ma kawałki nagrane chociażby z Sobotą czy Winim. Rena, podobnie jak Wdowa, długo działa już na polskiej rap scenie, niedawno wydała numer z Kaczym Procederem pt. Zdrowaśka i mimo „trzydziechy” na karku świetnie sobie radzi!

5. Dziarma

View this post on Instagram

latający dywan. fot. @adam_slabon

A post shared by DZIARMA (@dziarmadziarma) on

Dziarmę zdecydowaliśmy się umieścić na ostatnim miejscu naszego zestawienia ze względu na to, że sama nie określa się mianem „raperki”, na tyle jednak aktywnie działa na tej scenie, że ciężko byłoby ją pominąć. Bycie w gronie najlepszych należy jej się chociażby za fenomenalną zwrotkę w Placebo z Adim Nowakiem. Dziarma może jawnie deklarować się jako nie-raperka, nie mniej jednak widzimy, że troszkę w tym kierunku działa! Placebo dotychczas na YouTube zebrało aż 11 milionów wyświetleń!

Jak widać mimo tego, że nie aż tak często zwracamy uwagę na rapujące kobiece głosy, to naprawdę mamy świetne perełki pośród bogatego grona raperów! Liczymy na to, że coraz więcej kobiet spróbuje swoich sił w rapgrze, bo niektóre (chociażby jak nasza wymieniona piątka) mogą to robić nie tylko dobrze, a fantastycznie!

Baner Baner
Podobne wpisy
Popularne