RAP I LATA 80! – Co z tego wynikło?
Lata 80 w muzyce przyniosły nam dosyć sporo syntezatorowych brzmień oraz wiele dobrych rockowych numerów, jakim między innymi jest Autobiografia zespołu Perfect. Chciałbym pomówić jednak o syntezatorach i ich wpływie na muzykę. Brzmienia z kosmosu właśnie w tym okresie to efekt uzyskany dzięki syntezatorom. Teraz korzystając z mocy obliczeniowej komputera, jesteśmy w stanie zamienić nasz własny PC-et w jeden z syntezatorów. Możemy to uczynić przez konkretnie dedykowane programy bądź poprzez te do tworzenia przeróżnych produkcji muzycznych.
Jeżeli niestraszne Wam nostalgiczne powroty do muzyki to przedstawiamy 6 najciekawszych kolaboracji w rapie właśnie z latami 80-tymi. Kolejność przypadkowa!
- PRO8L3M
Mroczne lata 80, to coś, co PRO8L3M serwuje nam od lat. A wszystko zaczęło się od najlepszego, moim zdaniem, mixtape’u w polskim rapie pt. „Art. Brut”. Czy polska muzyka lat 80 ma szansę stać się rapowymi numerami, z dobrym przekazem, morałem i ciekawą nawijką? Steez z Oskarem dementują wszelkie pogłoski mówiące o tym, że nie da się z tego stworzyć czegoś ciekawego. Da się. Ba! Nawet coś więcej niż ciekawego. Swoim offbeatem Oskar pokazał, jak tak naprawdę powinno nawijać się w takim stylu i ukierunkował na dobre charakterystykę PRO8L3M’u. Mimo że z płyty na płytę nas zaskakują, zawsze czuć wkład właśnie lat 80 i klimatów związanych z VHS-ami. Co ciekawe, płyta ta została wydana w limitowanym nakładzie, więc jeżeli chcecie mieć swój krążek na półce, będziecie musieli wydać nawet 300 złotych na rynku wtórnym.
- Deys – Błyskawice
Jeżeli ktoś wątpi w słuszność nawijania pod takie bity proponuje sprawdzić jeden z numerów Deysa. Błyskawice, to numer na podstawie utworu zespołu The Midnight, który powstał dopiero w 2012 roku. Jak widać renesans lat 80 jest obecnie wyczuwalny w muzyce. Nawiązania w samym utworze do lat świetności takich produkcji jak „Powrót do Przeszłości” czy też „Terminator” aż biją, do samego beatu, który swoją drogą jest fenomenalny.
- Reto – UA
Nie tylko Steez radzi sobie z bitami, w których słychać lata 80. SecretRank jest idealnym przykładem, że da się połączyć takie klimaty z bangerowym stylem, który idealnie prezentuje się właśnie w numerze Reto pt. „UA”. Kawałek na platformie YouTube dobił już 53 miliony wyświetleń – takie liczby zdecydowanie robią wrażenie.
- PIORUN
Być może w tym zestawieniu „raper” ten okaże się tylko ciekawostką, bo mieliśmy okazje usłyszeć tylko jego dwa numery. Postać ta została wykreowana specjalnie na rzecz serialu Ślepnąc od Świateł. W rolę Pioruna wcielił się Krzysztof Skonieczny. Bity, pod które nawija zdecydowanie uderzają w klimaty lat 80. Chodzą plotki, że jest za nie odpowiedzialny Steez, a za tekst Oskar. Jakby się przysłuchać, to stylistycznie podobnie. Oficjalnie na bicie CEBAS.
- Projekt Tymczasem
Sitek, Żabson, Pezet oraz Sokół. Taka ekipa wymieniała się swoimi kawałkami w celu ich reinterpretacji. Bardzo dużą rolę odegrał tu znowu Steez, tworząc do niektórych numerów scratche oraz cuty. W przypadku beatów podzielili się po równo z Zeepy Zepem. Beat Wojtkowi oraz Sitkowi stworzył Zeepy , zaś Pezetowi oraz Żabsonowi Steez. Cały projekt brzmiał zarazem nostalgicznie oraz nowocześnie. Bity wydawały się spójną koncepcją, w której słychać wpływ lat 80 na muzykę rozrywkową naszych czasów.
- NoTime
Producent, który zaskakuje brzmieniem lat 80 czy to u Kartky-ego, czy też u Deysa. Widać, że lubi on bawić się muzyką, co naprawdę mu wychodzi. Przykładem jest np. „Horcrux Seeker”, który spokojnie mógłbym zostać tanecznym numerem, a jednak Kartky zdecydował zaryzykować i rzucił na track bardzo smutną treść, co okazało się mimo wszystko bardzo udaną kolaboracją.